Израелските пратеници положија заклетва, влада нема на повидок

Од:

Израелските пратеници денеска положија заклетва во новиот состав на парламентот по вторите парламентарни избори годинава, но без индикации дека наскоро ќе се формира влада.

Истовремено, во тек е судска постапка против поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху по неколку обвиненија за корупција.

Претходниот состав на израелскиот парламент беше најкусиот во историјата на Израел и траеше само малку повеќе од четири месеци.

Нетанјаху и неговиот главен ривал, Бени Ганц, немаат мнозинство во парламентот со своите природни сојузници, па единствената најверојатна опција е да формираат заедничка коалициска влада, доколку не сакаат да ја доведат земјата до трети избори оваа година.

Би можело да ве интересира

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелци убиле Палестинец, следела одмазда со 20 ракети

Ана Ололовска

Израел забранува слетувања на авиони од Јапонија и од Јужна Кореја

Ана Ололовска

Нетанјаху се откажува од дел од планот на Трамп за прекројување на границите

Ана Ололовска

Палестинците бараат прекин на забраната за извоз, наложена од Израел

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска