Израелски воени авиони извршија напад врз Појасот Газа

Од:

Израелски воени авиони извршија воздушен напад врз источниот дел на Појасот Газа, каде Палестинците организираа протест.

Две ракети биле истрелани во близина на демонстрантите, но засега нема информации за евентуални жртви во нападот.

Израелската армија соопшти дека цел на нападот бил објект, поврзан со движењето Хамас, како одговор на „огнените балони“ пуштени кон јужните израелски населби во близина на Појасот Газа.

Според израелски официјални претставници, импровизираното воздушно оружје предизвикало повеќе пожари во израелските населби и причинета е поголема материјална штета.

Би можело да ве интересира

Израел со серија ограничувања повторно ќе се бори против коронавирусот

А1он

Израел успешно лансираше шпионски сателит

Ана Ололовска

Ривалите Фатах и Хамас се обединија против планот за анексија на Западниот Брег

А1он

Ашкенази: Мали се шансите анексијата на Западниот Брег да почне денеска

Ана Ололовска

Палестинците подготвени за директни преговори со Израел

Ана Ололовска

ВИДЕО: Момче во Чикаго уби двајца тинејџери откако го прашале колку е висок

А1он