Израелски одмазднички напади врз Појасот Газа

Од:

Израелската армија денеска соопшти дека нејзини авиони бомбардирале цели во Појасот Газа, како одговор на вчерашниот ракетен напад од оваа палестинска територија врз јужен Израел, при што беше погодена зграда во градот СEдерот.

Во армиското соопштение се нагласува дека воените авиони гаѓале „терористичка инфраструктура“ на радикалното исламистичко движење Хамас, кое ја има контролата врз Појасот Газа.

Засега нема информации од палестински извори за евентуални жртви при израелските воздушни напади. При вчерашниот ракетен напад врз Сдерот немаше жртви.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Последно сослушување пред најавеното покренување обвинение против Нетанјаху

Ана Ололовска

Израелските Арапи штрајкуваат поради зголемениот број насилства

Израелските пратеници положија заклетва, влада нема на повидок

Ана Ололовска

В среда средба Нетанјаху-Ганц за формирање влада

Ана Ололовска

Израелските партии меѓусебно се обвинуваат за блокирање на разговорите за формирање на Влада