Израелски медиуми: Кнесетот се распушта, избори на втори март

Од:

Нови избори во Израел би можеле да се одржат на 2 март доколку до среда биде распуштен Парламентот, објави денеска израелскиот весник „Харец“.

Тоа ќе бидат трети избори за помалку од една година. Претходните се одржаа во април и во септември.

Весникот пишува дека за датумот на избори денеска постигнале договор израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговиот главен политички противник Бени Ганц, лидерот на опозициската партија „Сино и бело“. Исто така, се очекува израелскиот Кнесет до среда да биде распуштен.

Првично било планирано изборите да се одржат на 10 март, како и дека би се прекршила традицијата изборите да бидат во вторник доколку се закажат за 2 март.

Весникот наведува дека сега мора да се испочитува правната процедура, која треба да заврши в среда на полноќ, кога истекува рокот за формирање влада и кога се очекува распуштање на Парламентот.

Би можело да ве интересира

Хамас истрела ракети во Средоземното Море како предупредување кон Израел

А1он

Нетанјаху ги предупреди исламистичките групи да не се обидуваат да го нападнат Израел

А1он

Израел собори ракета истрелана од Појасот Газа

Ана Ололовска

Протести против Нетанјаху, полицијата се судри со демонстрантите

Ана Ололовска

Нетанјаху: Нема магични решенија за пандемијата

Ана Ололовска

Нови протести против Нетанјаху во Ерусалим

Ана Ололовска