Израелската војска уби 15-годишно палестинско момче на Западниот Брег

Од:

Палестинското министерство за здравство соопшти дека израелските војници денеска со истрели од огнено оружје убиле Палестинец-тинејџер во окупираниот дел на Западниот Брег, јавуваат медиумите.

Попладнето избувнале судири меѓу учесници на палестински протест и израелската војска во близина на градот Наблус, а Израел го нарече собирот „насилен протест на стотици Палестинци“.

„Демонстрантите палеа гуми, фрлаа камења и пиротехникана израелските војници кои беа на местото, загрозувајќи им го животот,“ изјави портпаролот на израелските вооружени сили.

Тој додаде дека војниците возвратиле со средства за разбивање демонстрации, но и отвориле оган кон учесниците во протестот.

Тогаш е погодено 15-годишното момче, кое подоцна починало од раните со кои се здобило, велат палестинските здравствени власти.

Би можело да ве интересира

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел