Израелската полиција приведе петмина фински државјани, меѓу кои и парламентарка

Од:

Израелската полиција приведе петмина фински државјани, меѓу кои и една парламентарка.

Финската парламентарка Ана Контула и четворица фински хуманитарни активисти се приведени откако се обиделе да ја преминат оградата што го одделува Израел од блокираниот палестински појас Газа.

Израелскиот весник „Хаарец“ пишува дека финските активисти се обиделе да ја преминат оградата во знак на протест поради големата хуманитарна криза во Газа.

– Очекуваме сите посетители, а особено јавните службеници, да ги почитуваат израелските закони, соопшти израелското Министерство за надворешни работи.

Финската амбасада во Израел одби да го коментира инцидентот и порача дека активноста на Ана Контула била приватна, а не службена.

Од Газа го осудија приведувањето на финските активисти.

Палестинците секој петок протестираат на границата на блокираната енклава Газа и бараат прекин на 12-годишната блокада што ја уништи економијата во тој крајбрежен регион.

Би можело да ве интересира

ЕУ повторно во повик до Израел да им стави крај на нелегалните колонии

Ана Ололовска

Израел со повик до граѓаните да избегнуваат патувања во странство поради Ковид-19

Ана Ололовска

Нетанјаху ќе го обнови испраќањето еврејски доселеници на Западниот брег

Ана Ололовска

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелци убиле Палестинец, следела одмазда со 20 ракети

Ана Ололовска

Израел забранува слетувања на авиони од Јапонија и од Јужна Кореја

Ана Ололовска