Израелската армија суспендираше четири војници, нападнале Палестинци без причина

Од:

Израелската армија денеска соопшти за суспендирани четири војници затоа што нападнале Палестинци без причина.

dobivaj vesti na viber

Тие се суспендирани откако на социјалните мрежи се појави видео каде се гледа како тепаат и шутираат двајца притворени Палестинци.

Началникот на израелската армија, генерал полковник Авив Кохави оцени дека сериозниот и неприфатлив инцидент е спротивен на вредностите на војската.

– Нема, а нема ни да има место во Израелските одбранбени сили за таков вид однесување, подвлече Кохави.

Израел го освои Западниот Брег во шестдневната војна во 1967 година. Палестинците тежнеат кон тоа, територијата да биде главен дел од нивната идна држава, што би го опфатила и Појасот Газа, а главен град да биде источен Ерусалим.

На територијата живеат околу три милиони Палестинци под израелска воена управа и речиси половина милион еврејски доселеници кои имаат израелско државјанство.

Палестинците изведоа десетици напади на Западниот Брег изминатите години, а војската спречи многу други обиди за напад.

Меѓутоа, организации за човекови права тврдат дека војници често користат прекумерна сила.

Израел убедува оти го истражува наводното кршење на воената дисциплина, но, како што пишуваат медиуми, истрагите траат со месеци, па дури и со години.

Според организации за човекови права, војници ретко се прогласуваат за одговорни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД и Израел заеднички развиваат ласерски систем за против-воздушна одбрана

Ана Ололовска

Израелски авиони го нападнаа Појасот Газа по падот на проектил во близина на граничното подрачје

Израел ќе го депортира палестинскиот адвокат Хамури во Франција

Ана Ололовска

Израелската армија уби двајца припадници на Исламски џихад

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он