Израел: Засега немаме план за прекин на огнот

Од:

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави денеска дека воените операции во Појасот Газа ќе продолжат онолку време колку што е потребно.

– Израел не се подготвува за прекин на огнот. Моментно нема датум за завршување на операциите, истакна Ганц.

Во текот на посетата на градот Ашкелон, тој нагласи дека Израел нема да ги слуша моралните предавања против својата должност да ги заштити израелските граѓани.

Истовремено, израелската Служба за безбедност Шин Бет идентификувала четворица највисоки команданти на движењето Хамас кои загинале денеска во заедничката операција со израелските одбранбени сили.

Шин Бет нагласи и дека, покрај тоа, се убиени уште десет оперативци од одделот на Хамас за производство, истражување и развој на оружје.

Би можело да ве интересира

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Израел по ерата на Бенјамин Нетанјаху

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

Жарко Настоски