Израел веќе вакцинираше повеќе од 500.000 луѓе со четвртата доза

Од:

Министерството за здравство на Израел соопшти дека повеќе од половина милион луѓе ја примиле четвртата доза од вакцината против коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Во таа земја кон крајот на декември почна вакцинацијата на најзагрозените, а потоа и на сите постари од 60 години. Израелските власти се надеваат дека вториот засилувач ќе го спречи ненадејното ширење на инфекцијата предизвикана од новиот вид омикрон.

Во моментов има 260.000 активни случаи на инфекција во Израел, според Министерството, но само 289 пациенти се разболеле сериозно, многу помалку отколку во претходните бранови на инфекција.

Израел е една од првите земји што започна со вакцинација пред една година, а минатото лето започна масовна вакцинација со третата доза со цел да се запре ширењето на инфекцијата со видот делта. Речиси половина од околу 9,5 милиони луѓе во Израел примиле најмалку една бустер доза. Од почетокот на пандемијата Ковид-19, во Израел починале 8.293 луѓе.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Во еднонеделниот конфликт со Израел досега загинаа 48 Палестинци

Во Израел тројно зголемена имиграцијата од Русија и од Украина

А1он

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел со обновени напади

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска