Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Од:

Израел повторно би можел да воведе некои рестриктивни мерки откако дојде до пораст на бројот на заразени со коронавирусот, особено во училиштата, откако Владата почна да ги олеснува мерките, соопшти израелското Министерство за здравство.

Бројот на позитивни на коронавирусот вчера се зголемил за 101, додека минатата сабота биле регистрирани само четири новозаразени.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ќе се сретне со министрите и здравствените власти за да донесат одлука дали повторно да ги затворат училиштата.

Генералниот директор во Министерството за здравство Моше Бар-Симан-Тов изјави дека некои луѓе не биле доволно внимателни во врска со физичкото растојание, хигиената и носењето заштитни маски.

Тој додаде дека бројот на тестови на дневно ниво не се променил, но оти дошло до зголемување на бројот на заразени, од 0,5 на 1,5 отсто.

Би можело да ве интересира

Заштитните маски задолжителни во англиските продавници од 24 јули

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

120 милиони луѓе во Индија повторно во двонеделна изолација

А1он

Србија: Рекордни 170 пациенти со Ковид-19 на респиратор, денес 344 новозаразени

А1он

Цело хрватско Министерство за наука во самоизолација

Ана Ололовска

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дози вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска