Израел по трет пат излегува на избори за една година

Од:

Во Израел ќе има нови избори, трети за помалку од една година, бидејќи ниту една партија не успеа да обезбеди мнозинство потребно за формирање влада.

Рокот за формирање на владата истече на полноќ, а пратениците на Ликуд, Сино-белата коалиција, синоќа поднесоа предлог зкаон за распуштање на Кнесетот и новите избори ги закажаа за 2 март , пренсе Би-Би-Си.

Актуелниот премиер Бенјамин Нетајнаху и неговиот главен ривал Бени Ганц не успеаја да формираат влада, иако нивните партии Ликуд и Сино и бело, освоија 32, односно 33 места, од постојните 120 во Кнесетот. Не успеаја да формираат ниту влада на националното единство, иако претседателот на земјата Рувен Ривлин ги повика на таков чекор.

Нетанјаху, инаку, во меѓувреме е обвинет за примање поткуп, кршење на довербата и измама. Засега тој не побарал од парламентот да му го гарантира имунитетот од судење, но како што се наведува, тој тоа го очекува.

Би можело да ве интересира

Подготвен е планот на Трамп за израелско-палестинскиот мировен процес

Трамп на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

Ана Ололовска

Палестинците со најави за повлекување од Договорот од Осло со Израел

Ана Ололовска

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска

Палестинската управа повтори дека ја отфрла американската мировна иницијатива

Ана Ололовска

Трамп ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток пред посетата на Нетанјаху на САД

Ана Ололовска