Израел по трет пат излегува на избори за една година

Од:

Во Израел ќе има нови избори, трети за помалку од една година, бидејќи ниту една партија не успеа да обезбеди мнозинство потребно за формирање влада.

Рокот за формирање на владата истече на полноќ, а пратениците на Ликуд, Сино-белата коалиција, синоќа поднесоа предлог зкаон за распуштање на Кнесетот и новите избори ги закажаа за 2 март , пренсе Би-Би-Си.

Актуелниот премиер Бенјамин Нетајнаху и неговиот главен ривал Бени Ганц не успеаја да формираат влада, иако нивните партии Ликуд и Сино и бело, освоија 32, односно 33 места, од постојните 120 во Кнесетот. Не успеаја да формираат ниту влада на националното единство, иако претседателот на земјата Рувен Ривлин ги повика на таков чекор.

Нетанјаху, инаку, во меѓувреме е обвинет за примање поткуп, кршење на довербата и измама. Засега тој не побарал од парламентот да му го гарантира имунитетот од судење, но како што се наведува, тој тоа го очекува.

Би можело да ве интересира

Израел воведува тринеделен карантин

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Абас: Нема мир на Блиски Исток се додека страдаат Палестинците

Ана Ололовска

Израелската армија бомбардираше цели на Хамас во појасот Газа

Ана Ололовска

Нов црн рекорд во Израел – речиси 5.000 новозаразени за еден ден

А1он

Палестинска управа: Бахреин им заби нож в грб на палестинската кауза и народ