Израел објави наводни докази дека Хамас носел заложници во болница

Од:

Израелската војска објави надзорна снимка за која тврди дека покажува како Хамас ги носи заложниците, кои беа киднапирани на 7 октомври, во болницата Ал Шифа во Газа.

Сè уште никој не ги потврдил овие наводи независно, а на снимката се гледа како вооружени мажи насилно внесуваат луѓе. На едната се гледа како наводниот заложник го водат до главниот влез на болницата. На второто видео се гледа ранет маж на носилки.

Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари, кој го претстави ова видео, вели дека тоа е конкретен доказ дека Хамас земал заложници во болницата Ал Шифа.

ИДФ беше под притисок да го поткрепи своето тврдење дека Хамас управувал со команден центар под огромен медицински комплекс во северна Газа.

Израелската војска вели дека видеото јасно докажува дека Хамас користи бројни згради во болничкиот комплекс како фронт за терористички активности.

Хамас ги отфрли овие обвинувања.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас

ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

Хамас предаде уште 10 израелски заложници

Двајцата руски заложници што ги ослободи Хамас се мајка и ќерка

Израел: Хамас сериски малтретирал киднапирани деца и возрасни

ИДФ: Двајца израелски заложници се предадени на Црвениот крст