Израел нападна ирански магацин со оружје во Сирија

Во синоќешниот израелски воздушен напад врз ирански магацин за оружје во индустриската зона североисточно од Алепо загинаа седум лица, соопшти опозициската Сириска опсерваторија за човекови права.

Според Опсерваторијата, чие седиште е во Лондон, при нападот повредени се поголем број Иранци и припадници на вооружени формации кои имаа поддршка од Иран.

Сириската државна телевизија јави дека противвоздушната одбрана на Сирија одговорила на израелската агресија.

Би можело да ве интересира

Сирија: Најмалку 43 загинати и над 100 ранети во напади во провинцијата Идлиб

Папата Франциско загрижен поради хуманитарната криза во Сирија

ЕУ бара итно да се стопира уривањето на палестинските домови

Трамп му честита на Нетанјаху за „најдолгиот премиерски стаж во историјата на Израел“

Ана Ололовска

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Израел почна со уривање домови во предградијата на Ерусалим

Ана Ололовска