Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

Од:

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец во обид да го реши долготрајниот спор околу поморската граница, изјави израелски официјален претставник.

Официјалниот претставник рече дека министерот за енергетика Јувал Штајниц ќе ја предводи израелската делегација во разговорите со посредство на САД. Претставници од трите земји најверојатно ќе зборуваат преку видео конференција заради пандемијата на коронавирусот, рече официјалното лице.

Од Либан засега нема коментар.

Израел и Либан немаат дипломатски односи и технички се во воена состојба. Секој од нив тврди за околу 860 квадратни километри (330 квадратни милји) од Средоземното Море дека е нивна ексклузивна економска зона.

Би можело да ве интересира

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Израел по ерата на Бенјамин Нетанјаху

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

Жарко Настоски