Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

Од:

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец во обид да го реши долготрајниот спор околу поморската граница, изјави израелски официјален претставник.

Официјалниот претставник рече дека министерот за енергетика Јувал Штајниц ќе ја предводи израелската делегација во разговорите со посредство на САД. Претставници од трите земји најверојатно ќе зборуваат преку видео конференција заради пандемијата на коронавирусот, рече официјалното лице.

Од Либан засега нема коментар.

Израел и Либан немаат дипломатски односи и технички се во воена состојба. Секој од нив тврди за околу 860 квадратни километри (330 квадратни милји) од Средоземното Море дека е нивна ексклузивна економска зона.

Би можело да ве интересира

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

Ана Ололовска

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Ана Ололовска

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Ана Ололовска

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Ана Ололовска

ОН: Штетата поради израелската блокада на Појасот Газа изнесува 17 милијарди долари

Ана Ололовска

Израел ја подигна борбената готовност на војската поради можноста Трамп да го нападне Иран пред да си оди

Жарко Настоски