Израел ќе ги донира неискористените вакцини

Од:

Израел најави дека на Палестинците и некои други земји, како Хиндурас, земјата која во Ерусалим сака да отвори амбасада, ќе им испрати „ограничено количество на неискористените дози од вакцината против Ковид-19“.

Еврејската држава засега е светски рекордер според бројот на вакцинирани граѓани, бидејќи веќе има ревакцинирано три милиона свои жители со вакцините на „Фајзер“/„БиоНТек“, што претставува речиси третина од населението.

На 19 декември Израел ја почна големата и брза кампања за вакцинација, по обезбедениот договор со „Фајзер“ што овозможи таму да се испорачаат милиони дози од вакцината во замена за биомедицинските податоци за нејзиното влијание врз популацијата.

„Израел доби бројни барања за помош од земјите кои бараат вакцини“, се наведува во соопштението на кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека Израел не е во можност да даде „значајна“ помош пред крајот на својата кампања на вакцинација.Но, се додава во соопштението „со ограничено количество неискористени вакцини собрани во последниот месец“, земјата одлучи да му помогне на медицинскиот персонал на палестинските власти и на неколку земји и да им испрати симболично количество вакцини“.

Во последните неколку недели Израел веќе испрати илјадници дози вакцини на окупираниот Западен брег за палестинскиот медицински персонал.

Според Обединетите нации и невладините организации, Израел „како окупаторска сила“ е должен да обезбеди вакцини за 2,8 милиона Палестинци на окупираниот Западен брег и за два милиони жители на Појасот Газа, кои живеат под израелска блокада.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски