Израел ќе бара од ОН да ги признае еврејските бегалци

Од:

Израел сака ОН да ги признаат за бегалци стотици илјади Евреи кои ги напуштиле арапските и другите муслимански земји во минатиот век, изјави израелскиот амбасадор во ОН, Дени Данон.

Генералното собрание на ОН соопшти дека планира да предложи резолуција за „заборавените“ еврејски бегалци за да се спротивстави на она што Израел го гледа како едностран фокус на палестинските бегалци.

„Ние не ја слушаме меѓународната заедница како зборува за нив (израелски бегалци) кога разговара за бегалци од конфликт, можеби затоа што тоа не му одговара на палестинскиот наратив“, рече Данон.

Тој не ја опиша детално планираната резолуција, освен дека тоа „ќе ја признае неправдата што ја претрпеле Евреите и ќе ја исправи“.

Би можело да ве интересира

Хамас истрела ракети во Средоземното Море како предупредување кон Израел

А1он

Нетанјаху ги предупреди исламистичките групи да не се обидуваат да го нападнат Израел

А1он

Израел собори ракета истрелана од Појасот Газа

Ана Ололовска

Протести против Нетанјаху, полицијата се судри со демонстрантите

Ана Ололовска

Нетанјаху: Нема магични решенија за пандемијата

Ана Ололовска

Нови протести против Нетанјаху во Ерусалим

Ана Ололовска