Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Од:

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц синоќа изјави дека е стопирана програмата за донирање на вакцини против Ковид-19 на други држави поради меѓународниот углед на земјата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше критикуван дека донира вакцини на странските сојузници, а Палестинците се жалеа дека Израел како окупаторска сила треба да им испорача вакцини.

– Ја поздравувам одлуката за стопирање на донации на вакцини на други земји, напиша Ганц на Твитер.

Претходно Нетанјаху ја бранеше „вакцини дипломатијата“ наведувајќи декла во Израел останале „неискористени“ дози вакцини на Модерна.

Во Израел речиси една половина од населението веќе ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

СЗО: Комбинирањето вакцини не е испитано и не се препорачува

Жарко Настоски