Израел ја нападна сириската воена база Т4

Од:

Сириската војска објави дека израелски воени авиони ја таргетирале главната воздушна база Т4 во провинцијата Хомс, и дека во нападот е причинета само материјална штета.

Портпарол на сириската армија за државните медиуми изјави дека четири израелски ракети ја погодиле базата, но и дека сириската противвоздушна одбрана успеала да пресретне повеќе израелски проектили.

За нападот претходно извести Сириската телевизија, која не прецизираше кој стои зад нападот.

Базата Т4, за која тврдат извори од западните разузнавачки агенции дека ја користела иранската Револуционерна гарда, беше повеќе пати цел на израелски ракети во изминатите години.

Би можело да ве интересира

Хачинсон: Ќе се дискутира за активирање на членот 5 на НАТО за ангажман во Сирија

А1он

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

Ана Ололовска

Стано: Ситуацијата во Идлиб може да ескалира во меѓународна воена конфронтација

Ана Ололовска

ЕУ повторно во повик до Израел да им стави крај на нелегалните колонии

Ана Ололовска

Турските сили гранатирале над 200 цели на сириските владини сили во Идлиб

А1он

Борел: Тензиите во Идлиб може да ескалираат до меѓународен судир

Ана Ололовска