Израел и Турција почнуваат нова ера на односи

Од:

Израел и Турција денеска договорија отпочнување на подобри односи, соопшти канцеларијата на поранешниот и најверојатно на идниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху.

Тој и претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор ветија дека ќе соработуваат на иницирање на нова ера помеѓу двете држави.

Во соопштението се наведува дека Ердоган покажал подготвеност за поправање на односите.

Односите помеѓу Турција и Израел за време на владеењето на Нетанјаху беа нарушени поради честото повторување на војните против милитантната Влада на Хамас во Појасот Газа и нападот на израелската армија врз палестинската флотила во истата област во 2010 година. Ердоган отворено ја критикуваше политиката на Израел кон Палестинците, а Израел пак се спротивстави на прифаќањето на Хамас од страна на Турција.

Сепак, по државната посета на израелскиот претседател Исак Херцог на Турција во март и други знаци на подобрување на односите, двете земји се согласија да разменат амбасадори и тие сè уште споделуваат одредени стратешки интереси, вклучително и „смирувањето на Иран“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Израел ја нападна Газа по ракетирањето и покрај апелот за смирување на конфликтот

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска