Израел е најбрз во вакцинацијата против Ковид-19, првата доза ја примиле над милион луѓе

Од:

Повеќе од милион луѓе веќе ја примиле вакцината против коронавирусот во Израел што е околу 10 проценти од населението во земјата. Израел засега е државата која има најдобра стапка на вакцинираност на 100 жители, 11.55.

Зад него е Бахреин со стапка од 3.49, а потоа е Велика Британија со 1.47. Податоците се од сајтот Нашиот свет во податоци (Our world in data), поврзан со универзитетот Оксфорд.

За споредба, Франција има вакцинирано вкупно 138 луѓе од 30 декември.

Бројките се однесуваат на примена прва доза од вакцината. Најголемиот дел од регистрираните вакцини предвидуваат примање две дози.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Поради делта варијантата ќе треба да биде вакцинирано 90 проценти од населението

Катерина Павлова-Николовска

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

А1он

Во Израел најголем број случаи на Ковид-19 за 24 часа од почетокот на пандемијата

Израелско истражување: Третата доза вакцина дава четири пати поголема заштита од првите две дози

Израел регистрира повеќе од 6.000 новозаразени во еден ден, најмногу од февруари годинава