Избори за ЕП: Денеска гласаат во Чешка и во Ирска

Од:

Граѓаните на Чешка и Ирска гласаат денеска на изборите за Европскиот парламент, откако гласачите во Велика Британија и Холандија гласаа вчера.

Со четиридневно гласање во 28 земји-членки започнува нов политички циклус во Унијата, во кој ќе бидат избрани и новите челници на европските институции.
Исто така, изборите доаѓаат во време на планираното заминување на Обединетото Кралство од Унијата.

Велика Британија и Холандија гласаа вчера, но повеќето од 28-те членки ќе гласаат в недела. Повеќе од 400 милиони гласачи ќе учествуваат на изборите.

Чешките гласачи можат да гласаат денеска и утре, додека ирските избирачки места ќе се затворат денеска навечер.

Би можело да ве интересира

Јункер: Во Ирска ќе има гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Татјана Ташкова

Турција: Европарламентот ја осуди хајката против избраните градоначалници

Ана Ололовска

Европскиот Парламент бара крај на насилството против Рохинџите

Ана Ололовска

Рајанер планира да укине 500 до 700 работни места

Европарламентот ја поддржа предлог-резолуцијата за Брегзит

Ана Ололовска

Сослушувањата на еврокомесарите почнуваат на 30 септември, ЕПП стои зад Трочањи

Ана Ололовска