Избори за американскиот Сенат: Конечните резултати може да се чекаат со недели

Од:

Лесно може да се случи денеска да не биде познат конечниот состав на Сенатот по среднорочните избори одржани во вторник во САД. Изборните комисии ширум Америка сè уште ги проверуваат гласовите и, исто како што се случи на последните избори во 2020 година, конечните резултати би можеле да бидат неколку дена или недели.

Познато е дека, според досегашните проекции на бројни медиумски компании, ситуацијата е средена – демократите и републиканците имаат по 48 места, а на републиканците им треба 51 за да имаат мнозинство, додека демократите можат да формираат мнозинство со 50, бидејќи го имаат и гласот на американскиот потпретседател Камала Харис.

Колку долго да се чекаат конечните резултати зависи од голем број фактори, вклучувајќи многу мала разлика меѓу кандидатите, можно оспорување на изборите во некои избирачки места, пребројување на гласовите и речиси сигурен реизбор во Грузија, клучен бојното поле за Сенатот.

Законот на државата Џорџија вели дека ако ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто, ќе се одржи втор круг избори.

Прашањето за одложување стана политички чувствително прашање од претседателските избори во 2020 година, кога поранешниот претседател Доналд Трамп тврдеше дека изборите биле наместени.

Во моментов пребројувањето на гласовите е привремено прекинато во повеќето американски сојузни држави, каде што сега е рано наутро, а особено во четирите главни држави кои можат да донесат мнозинство во Сенатот – во Џорџија, Аризона, Невада и Висконсин.

Некои окрузи, исто така, објавија дека го прекинуваат гласањето, а на пример, округот Марикопа во важната држава Аризона најави дека сигурно нема да ги објави резултатите до вечерва, по локално време.

Во Претставничкиот дом ситуацијата е појасна, бидејќи таму републиканците во моментов имаат 198 места, а демократите 178.

За мнозинство се потребни 218 гласа.

Би можело да ве интересира

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Аризона и Невада би можеле да бидат решавачки во трката за американскиот Сенат

А1он

Во Аризона и Невада гласовите се пребројуваат со присуство на полиција

Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

Горан Наумовски

Демократите го освоија потенцијално одлучувачкото место во Пенсилванија за контрола на Сенатот на САД

Ана Ололовска

Републиканецот ДеСантис, можен претседателски кандидат во 2024, повторно избран за гувернер на Флорида

Ана Ололовска