Иванка Трамп повикана да сведочи во истрагата за нападот на Капитол

Од:

Поткомитет на Претставничкиот дом на САД што го истражува насилниот упад во американскиот Конгрес на почетокот на јануари 2021 година побара од Иванка Трамп, ќерката на поранешниот претседател Доналд Трамп, доброволно да соработува во постапките што ги води. Од Иванка Трамп е побарано да присуствува на сослушувањето, кое ќе се одржи на почетокот на февруари, и да даде информации за постапките на нејзиниот татко, вклучително и телефонски разговор со поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс.

dobivaj vesti na viber

Од Пододборот се обидуваат да ги потврдат тврдењата дали Трамп потоа извршил притисок врз Пенс да ги отфрли резултатите од претседателските избори на кои нејзиниот татко беше поразен. Иванка Трамп беше советник на нејзиниот татко додека тој беше американски претседател.

„Сведочењето што го добивме покажува дека персоналот на Белата куќа постојано барал ваша помош во обидот да го убеди претседателот Трамп да реагира на беззаконието и насилството на Капитол Хил“, се наведува во повикот до Иванка Трамп.

Претходно оваа недела беа издадени обврзувачки покани за присуство на судењето на Руди Џулијани и другите членови на правниот тим на Трамп кои поднесоа неосновани приговори за регуларноста на изборните резултати во 2020 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Конгресната комисија за настаните од 6 јануари утре почнува со првите отворени сослушувања

Ана Ололовска

Осуден првиот од напаѓачите на полицајци за време на безредијата во Капитол

Ана Ололовска

Донесена првата пресуда за минатогодишниот упад во зградата на Конгресот во Вашингтон

Ана Ололовска

САД: Комитетот за истрага на настаните од 6 јануари вели дека Трамп „можеби се вклучил во криминални дејствија“

Ана Ололовска

Ако биде повторно избран за претседател, Трамп ќе ги помилува осудените за упадот во Капитол

Иванка и Доналд Трамп помладиот одбија да сведочат во истрагата за бизнисот на нивниот татко

Ана Ололовска