Итни мерки во Холандија поради горештините

Од:

Општинските власти и приватниот сектор во Холандија денеска презедоа итни мерки бидејќи температурите се искачија близу 40 степени, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Машини фрлаа сол на одредени патишта со цел да се намали температурата на површината. Општинските власти појаснија дека солта ја извлекува влагата од воздухот што доведува до намалување на топлината на асфалтот, што може да достигне до 50 степени во такви услови.

Алберт Хеин, најголемиот синџир на супермаркети во земјата, соопшти дека нема да разнесува намирници до домови, со цел да ги поштеди своите возачи од нивно носење до клиентите под жешкото сонце. На социјалните мрежи, потрошувачи изразија незадоволство од таквата одлука.

Многу подвижни мостови во Амстердам се прскани со вода за да се намали ширењето на челикот и да се спречи нивното заглавување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руте од Прага: Се согласивме дека мораме да ја намалиме цената на гасот

Ана Ололовска

Почина еден од тројцата холандски војници застрелани пред хотел во САД

Ана Ололовска

Шестмина загинаа во саботната несреќа во Ротдердам

(ВИДЕО) Камион влета во луѓе во Холандија, тројца загинаа

Штрајк на вработени во холандските железници, бараат повисоки плати

Ана Ололовска

Се истражува причината за смртта на бебето во Центарот за азиланти во Холандија

А1он