Итна средба во Лондон за договорот за Брегзит

Од:

Потпретседателот на Европската комисија, Марош Шефчовиќ денеска ќе отпатува во Лондон на итни разговори за навестувањата за објавување британски закон што ќе дозволи нарушување на договорот за излез на Велика Британија од Европската унија, изјави портпаролот на Комисијата, Ерик Мамер.

Како што пренесува агенцијата ТАСС, тој на Твитер објавил дека Шефчовиќ оди на вонреден состанок на Мешовитиот комитет за Брегзит, на кој ЕУ ќе побара од Велика Британија да прецизира за целосна и навремена примена на договорот за повлекување.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Британија: Уапсени седум лица на танкер поради закани кон екипажот

Ана Ололовска

Британија потпиша со Јапонија пост-брегзит трговски договор

Ана Ололовска

Британска гимнастичарка откри дека тренерот ја силувал кога имала девет години

Ана Ололовска

Британија: Непознат човек прскал луѓе со отровна хемикалија во продавници и ресторани

Жарко Настоски

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска