Итна средба на министрите за здравство од Г7 за ширењето на Омикрон

Од:

Министрите за здравство на земјите од Г7 денеска на состанок свикан итно од страна на британските власти ќе разговараат за ширењето на новиот сој Омикрон на коронавирусот.

Лондон веќе најави мерки за борба против ширењето на Омикрон. Сите оние кои пристигнуваат во Велика Британија мора да направат ПЦР тест и да останат во карантин додека не бидат достапни резултатите.

Зараза со опасната варијанта на коронавирусот е потврдена кај 13 патници кои со два лета пристигнале од Јужна Африка во Холандија. Вирусот е потврден и во Белгија, Велика Британија, Германија, Италија и Чешка.

Во меѓувреме, Европскиот центар за превенција и контрола на болести предупреди дека новиот вид е поотпорен на вакцините и се шири побрзо.

Би можело да ве интересира

Подваријанта на омикрон се шири низ Европа

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

А1он

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Шест причини зошто е добро да се избегне инфекција со омикрон

Ана Ололовска