Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Либија, нема согласност околу осудата за нападот на мигрантите

Од:

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итна седница за Либија зад затворени врати, но диплимати велат дека САД спречиле ова тело на ОН да издаде соопштение во кое го осудува воздушниот напад на мигрантскиот центар во Либија, во кој загинаа 44, а повредени се повеќе од 130 мигранти.

Како што пренесуваат светските агенции, претседавачот со советот за безбедност, перуанскиот амбасадор Густаво Меза – Суадра најави дека ќе биде објавено соопштение со осуда за нападите, но дека се уште нема согласност околу текстот.

Според дипломатите во СБ на ОН, САД очекуваат инструкции од Вашингтон.

Претходно генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика да се спроведе независна истрага и одговорните за нападот да бидат изведени пред лицето на правдата.

Либиската Влада со седиште во Триполи за нападот ги обвини силите на либиската национална армија и генералот Калиф Хафтар, кој веќе три месеци води офанзива над Триполи.

Меѓутоа, силите на Хафтар тврдат дека гаѓале воена локација во близина, а не прифатен центар за мигранти.

Би можело да ве интересира

Одобрен турско-либискиот договор, Турција добива пристап до економската зона во Медитеранот

Могерини копретседавач на Високиот панел на ОН за внатрешно раселени лица

Ана Ололовска

Пјонгјанг до ОН: Сериозна провокација ако дискутирате за состојбата со човековите права во нашата држава

Ана Ололовска

Израел ќе бара од ОН да ги признае еврејските бегалци

Ана Ололовска

ОН: Рекордни 168 милиони луѓе ќе имаат потреба за хуманитарна помош во 2020 година

Ана Ололовска

СБ на ОН ги повикува сите земји земји да го почитуваат ембаргото на испорака на оружје во Либија

Ана Ололовска