Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот врз нуклеарната централа во Украина

Од:

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи итна седница по повод синоќешниот напад на нуклеарната централа во Украина од страна на руските сили.

Предвидено е говор да има и претставник на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Вонредната седница е на барање на британскиот премиер Борис Џонсон и шефицата на дипломатијата Лиз Трас.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Францускиот суд одлучи да не го екстрадира украинскиот милијардер во Украина

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска

Медведев: Украина ќе ја преименуваме во Schweinisch Bandera-Reich

Ана Ололовска

Бахмут пред паѓање, Украина размислува да ја повлече војската