Итна седница на британската Влада заради заплената на танкерот во Ормутскиот теснец

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе претседава со итната седница на британската Влада на која ќе се дискутира за одговорот што треба да му се испрати на Иран по запленувањето на танкерот со нафта под британско знаме во Ормутскиот теснец.

Како што пренесуават британските медиуми, на состанокот министрите ќе расправаaт за тоа како да се обеебеди сигурна пловидба во овој чуствителен регион, што е од витално значење за светското снабдување со нафта.

Се очекува по седницата министерот за надворешни работи Џереми Хант да го извести Парламентот за запленувањето на танкерот „Стена имперо“, што се случи во петокот, во добро обезбеденото иранско пристаниште.

Велика Британија разгледува повеќе опции за засилување на притисокот врз Иран, но официјални претставници наведуваат дека воена операција во моментов не се разгледува.

Велика Британија, исто така, бара дипломатска и оперативна поддршка од своите клучни европски сојузници во инсистирањето Ормутскиот тесенц да се задржи отворен за пловење.

Би можело да ве интересира

Британски милијардер донираше еден милион фунти за изборната кампања на Џонсон

Ана Ололовска

САД: Во Иран моќно е да има и над илјада жртви во протестите

Ана Ололовска

Русија го суспендира проектот со Иран заради збогатениот ураниум

Џонсон: До крајот на 2020 година Велика Британија ќе склучи трговски договор со ЕУ

Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

Иран: Писмото на трите европски држави ја покажува нивната „жалосна неспособност“