Италијанските пратеници не избраа претседател на државата во првиот круг од гласањето

Од:

Италијанскиот Парламент не избра претседател во првиот круг, бидејќи ниту еден кандидат не доби доволен број гласови на тајното гласање, а за денеска е закажано ново гласање.

dobivaj vesti na viber

Околу 1.000 членови на двата дома на парламентот, Претставничкиот дом и Сенатот, и претставниците на регионите и автономните покраини почнаа да гласаат вчера попладне за избор на наследник на Серџо Матарела, а на победникот на тајното гласање му треба два третинско мнозинство во кој било од трите круга на гласање.

Гласањето се повторува сè додека еден од кандидатите не добие доволно гласови.

Во првите три гласања тоа се 672 гласа, а доколку ниту еден од кандидатите не успее да ги помине овие три круга, во следните гласања прагот се намалува на 505 гласа потребни за избор.

Актуелниот премиер Марио Драги се смета за фаворит, а меѓу оние кои се сметаат за можни кандидати се поранешниот претседател на Долниот дом, Пјер Фердинандо Касини, поранешниот премиер Џулијано Амато и претседателката на Сенатот Марија Елизабета Алберти Каселати.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Ана Ололовска

Спасувачкиот брод Океански Викинг се укотви на Сицилија со 294 мигранти

А1он

Марио Драги повика на забрзување на европската интеграција за соочување со кризите

А1он

ВИДЕО: Жестоки првомајски протести во Франција и во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

А1он