Италијанските карабиниери фатија Албанци кои одгледувале „трева“ во оранжерии кај Милано

Од:

Големо количество марихуана одгледувана од албански државјани е запленета во Италија, а тоа ја зголеми загриженоста на италијанските власти дека оваа пракса станува попрофитабилна за шверцерите, пренесува Ора њуз.

Се додава дека полицијата од Галарат, во провинцијата Варезе, во Ломбардија, запленила 650 килограми марихуана и уапсила петмина албански државјани за „индустриско одгледување и трговија со дрога“.

Акцијата е спроведена во општината Бускате каде се откриени два пластеника со 1.176 стебла мархуана високи по 1,5 метар, современ систем за наводнување и осветлување. Исто така откриени се и над 50 килограми сува марихуана, наведува истиот извор.

-Тоа е рекордна заплена на марихуана. Тоа е трговија на големо во количина индустриско производство на марихуана и индикација дека трговците со наркотични средства имаат поголем профит во производството и одгледувањето канабис во Италија отколку надвор од нашите граници, изјавила Елена Пасони, началник на оперативниот тим на полицијата во Варезе.

Петтмината уапсени се на возраст од 20 до 30 години. Тројца од нив илегално престојувале во Италија. Тие ќе одговараат и за нелегално поседување оружје, бидејќи во пластениците бил пронајден и пиштол „Смит и Весон“.

Би можело да ве интересира

Италијанската Влада најави помош за граѓаните при плаќањето на сметките за гас и електрична енергија

А1он

Шпанија и Италија уапсија 106 лица кои переле пари за мафијата

А1он

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

ВИДЕО: Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Ана Ололовска

Сомалиец во Италија со нож нападна четири жени и дете

ВИДЕО: Торнадо опустоши италијански остров, најмалку двајца загинати

Катерина Павлова-Николовска