Италијанскиот регион Лигурија за првпат без нови случаи на Ковид-19

Од:

Регионот Лигурија во северна Италија, во близина на Ломбардија која беше најтешко погодена од коронавирусот, првпат од почетокот на пандемијата нема нови случаи на зараза.

Според најновите податоци, нема нови смртни случаи, а 18 лица оздравеле.

Регионалните власти соопштија дека податоците потврдуваат позитивен тренд во Лигурија по укинувањето на блокадата воведена поради пандемијата и започнувањето на деловните активности.

Поради вирусот 389 лица се под надзор, а 25 лица болни од Ковид-19 се во болница.

Би можело да ве интересира

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он

Германија воведува задолжително тестирање за коронавирус за патниците кои се враќаат од ризични земји

Ландов

Рекорден број заболени во Јапонија за еден ден

Ландов

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Ландов

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Ландов

Германски матуранти се заразиле од коронавирус во Хрватска

Ландов