Италијанската влада ќе ја продолжи вонредна состојба во земјата до крајот на октомври

Од:

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, му предложи на парламентот да ја продолжи вонредната состојба до крајот на октомври поради епидемијата на коронавирусот.

И министерот за здравство Роберто Сперанза денеска најави дека следното продолжување на вонредната состојба ќе трае до 31 октомври.

На 31 јануари, по појавувањето на првите случаи на инфекција во земјата, кабинетот донесе декрет, со кој се воведе вонредна состојба во траење од 6 месеци.

Според Конте, продолжувањето на мерките е неопходно, пред сè, поради фактот, што, според медицинските лица, вирусот продолжува да циркулира во земјата. Меѓународната состојба е исто така загрижувачка како онаа што се случува во моментот кај некои од италијанските соседи, истакна тој.

Во исто време премиерот нема намера да ја „драматизира ситуацијата или да поттикне неоправдан страв кај населението“. Тој појасни дека, без продолжување на вонредната сосотјба, ќе биде невозможно да се ограничи ширењето на коронавирусот.

Италијанската опозиција се противи на новите мерки за продолжување на вонредната состојба со образложение дека владата носи одлуки без потреба од парламентарно одобрување и консултација со опозицијата.

Би можело да ве интересира

Во Италија од идната недела се укинува носењето заштитни маски на отворено

Ана Ололовска

Манчини: Велс е тежок противник

Ландов

ВИДЕО: Се појави снимка од страотната несреќа на жичницата во Италија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Невиден обид за грабеж на автопат во Италија- експлозии, пукање, запалени автомобили

Катерина Павлова-Николовска

Млад фудбалер на Џенова е во куќен притвор, го обвинуваат за силување

Жарко Настоски

Италија задржа германски хуманитарен брод кој спасувал мигранти на отворено море

Катерина Павлова-Николовска