Италијанскиот министер за здравство: Кој ќе одбие да се лекува од Ковид-19 ќе биде казнет

Од:

Луѓето кои одбиваат лекување откако ќе биде потврдено дека се позитивни на коронавирус би можеле да бидат казнети, изјави денеска италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца.

Тој рече дека неговиот тим ја разгледува можноста да бидат казнети оние кои мора да одат на лекување, а го одбиваат задолжението.

Сперанца потсети дека пациентите кои веќе се заразени од вирусот, според правилата што моментално се применуваат, а нема да заминат во самоизолација ќе се соочат со затвор од три до 18 месеци, а дека казната ќе биде околу 500.000 евра, јави агенцијата „Анса“.

Според „Анса“, најавата на министерот доаѓа во време кога репродуктивниот фактор во Венето се зголеми од 0.43 на 1.63, со што се зголеми ризикот од ширење на инфекцијата од низок на висок.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

Финска: Влегуваме во втората фаза на епидемијата

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он