Италијанскиот министер за одбрана знае кога би можела да започне Третата светска војна

Од:

Третата светска војна ќе започне во моментот кога руските тенкови ќе пристигнат во Киев и на границите на Европа“. Единствениот начин да се запре Третата светска војна е да се осигураме дека нема да пристигнат – изјави италијанскиот министер за одбрана Гидо Кросети за време на настанот во Рим, пренесе италијанската агенција АНСА.

Италијанскиот министер ова го изјави за време на разговорот во Рим со неговиот колега од Франција, Себастиен Лекорн, со кого разговарал за перспективите за мир меѓу Москва и Киев, но и за безбедносните прашања и таканаречениот „проширен Медитеран“. Крозети не појасни што ги смета за „граници на Европа“ и зошто ги гледа Киев и руските тенкови „како почеток“.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина