Италијанската полиција спречила напади на проруски хакери за време на Евросонг

Од:

Италијанската полиција спречила хакерски напади на проруски групи за време на полуфиналето на 10. мај и вчерашното финале на Евровизија во Торино. Полицијата соопшти дека ублажила неколку сајбер напади на хакерската група Килнет врз мрежната инфраструктура за време на гласањето и настапот на натпреварувачите.

dobivaj vesti na viber

Килнет на 11. мај објави дека нападнала веб-страници на неколку италијански институции, вклучително и Сенатот, Горниот дом на италијанскиот парламент и Националниот институт за здравство (ISS), објави новинската агенција АНСА. Откако Русија ја нападна Украина на 24. февруари, многу западни влади го подигнаа нивото на тревога поради можни сајбер напади врз ИТ системи и инфраструктура.

Украинската група Калуш Оркестар победи на Евровизија, со бран поддршка од јавноста, а победата ја поздрави и претседателот на Украина Володимир Зеленски.

Би можело да ве интересира

Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина, Велика Британија може да биде домаќин

А1он

„Калуш оркестар“ го продадоа евровизискиот трофеј за да соберат пари за украинската армија

Ана Ололовска

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

Ана Ололовска

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска

НАТО: Победата на Украина на Евросонг ја покажува поддршката што ја има земјата

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Следната година Евровизија ќе биде во Украина

Катерина Павлова-Николовска