Италија со повик до ЕУ да остане на висина на задачата

Од:

Италија ја повика Европската Унија да биде на висина на задачата што ја поставува пандемијата на Ковид-19, бидејќи во спротивно на Унијата и се заканува смртна опасност.

„Без солидарност, врските и причините за постоењето на (Европската унија) паѓаат во вода“, предупреди претседателот на Европскиот парламент, италијанец Дејвид Сасоли, во интервју за весникот „Кориере дела Сера“ во кое тој испрати оптимистичка порака – „Точно е дека (…) Европа се зацврстува преку кризите со кои се соочува“.

„Европа може да стане посилна“, нагласи тој.

Но, услов за тоа е „земјите-членки да разберат дека не можат да излезат (од кризата) доколку секоја се грижи за себе“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Неофашистите предизвикаа нереди во центарот на Рим, нападнати новинарски екипи

А1он

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Италија и Шпанија бараат заедничко отворање на границите на ЕУ

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он