Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потпиша нов пакет рестриктивни мерки во борбата против новиот коронавирус, вклучително и задолжително затворање на барови и ресторани по 18.00 часот, јави ДПА.

Уредбата на Конте предвидува и затворање на киносали, театри, спортски сали, базени, скијачки центри, сали за концерти, трговски саеми и конференции, според копијата на документот во која имаа увид од германската новинска агенција.

Со неа се обврзува најмалку 75 отсто од учениците да се префрлат на учење на далечина, а исто така „силно им препорачува на граѓаните“ да не примаат гости во своите домови и да откажуваат помали патувања.

Новите ограничувања стапуваат на сила од понеделник до 24 ноември.

Баровите и рестораните ќе испорачуваат нарачки во домови само по 18.00 часот. Музеите ќе останат отворени, но со ограничен број посетители. Владата се обидува да запре втор бран на инфекција со коронавирусот. Вчера беа пријавени се 19.644 случаи, а 151 починале – најмногу во изминатите пет месеци.

Би можело да ве интересира

Рекордни 835 новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Грција починаа 98 лица од Ковид-19, а регистрирани се 1.193 случаи

Ана Ололовска

Фаучи со совет до Бајден: Немате само едно решение за сите ситуации со корона-кризата

Ана Ололовска

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Над илјада жртви од Ковид-19 во Косово од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се затвораат училиштата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Ана Ололовска