Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Од:

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа.

– На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа „За“ договорот со Грција со што ги потврдија аспирациите на граѓаните на Македонија за членство во ЕУ и НАТО. Италија дава целосна поддршка за евроатлантскиот пат на регионот и се надева дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени во Договорот, наведува италијанското Министерство за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски

Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Балотели откри „сочен“ детаљ за бившата девојка и ја згрози италијанската јавност

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Италија, над 19.000 заразени во еден ден

Жарко Настоски

Италијански научници: итни мерки во следните неколку дена, во спротивно стотици жртви од Ковид-19

Жарко Настоски

Во Италија се разгледува опција и за целосна блокада на државата

Ана Ололовска