Италија нуди воздушен коридор кон САД, исклучиво за патници негативни на коронавирусот

Од:

Италија ќе го понуди првиот воздушен коридор од Европа до САД со патници кои имаат негативен тест за коронавирус, што ќе го отстрани условот новопристигнатите да одат во изолација.

Римскиот аеродром „Фиумичино“ соопшти дека е постигнат договор меѓу италијанскиот авиопревозник „Алиталија“ и американскиот „Делта ер лајнс“ за специјални летови помеѓу определени американски градови и италијанската престолнина од следниот месец.

Слични коридори ќе бидат отворени меѓу Рим и германските градови Минхен и Франкфурт. Во септември, ваквите летови започнаа да се реализираат помеѓу Рим и Милано.

Новите протоколи за патување, планирани на експериментална основа за летови од САД до италијанскиот аеродром во Рим, ќе стапат на сила најрано на почетокот на декември.

Би можело да ве интересира

Бајден денеска станува претседател на САД – профил на неговата политичка кариера

Ана Ололовска

Борел: На светот му треба американско лидерство во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Ана Ололовска

Конте доби доверба од Сенатот на Италија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Етна еруптира лава и пепел до 100 метри во височина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Клацкалки за деца на оградата меѓу САД и Мексико добија награда за најдобар дизајн

Жарко Настоски