Италија ја укинува помошта за Тунис поради големиот број на мигранти

Од:

Шефот на италијанската дипломатија Луиџи ди Мајо одлучи да ја укине помошта за Тунис во висина од 6,5 милиони евра, која е во рамките на програмата Соработка за развој.

Тоа е една од мерките што ги презема италијанската Влада за да го стопира доаѓањето мигранти од Тунис, кои во првите шест месеци од годинава се помеѓу најбројните што пристигнуваат во Италија.

Тунис се соочува со економска криза, па се е поголем бројот на лица кои се обидуваат да пристигнат во Италија и во Европа. Тунис спаѓа во безбедни земји, без војна и внатрешни конфликти, па затоа сите Тунижани кои нелегално ќе пристигнат во Италија ќе бидат вратени. Но, проблемот е во тоа што процесот на депортација е долг и скап.

За разлика од претходната италијанска влада на Матео Салвини, чија политика беше затворање на италијанските пристаништа за мигрантите, Владата на премиерот Џузепе Конте, се обидува да го спречи поаѓањето на мигранти од туниски пристаништа.

Би можело да ве интересира

Конте: Владата не предвидува целосен карантин, можно е воведување „црвени зони“

Ана Ололовска

По изборите и референдумот зајакната Владата во Италија

Ана Ололовска

Австрија купува 18 италијански хеликоптери

Ана Ололовска

„Си воч“: Блокадата на бродот е политички мотивирана

Ана Ололовска

Во Италија регионални избори и референдум за намалување на бројот на пратеници

Ана Ололовска

Синдикални протести во 23 италијански градови

Ана Ололовска