ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Од:

Актерите во рускиот информативен простор се подготвуваат за очекуваната украинска контраофанзива, објави Институтот за проучување на војната во најновиот извештај за војната во Украина.

Според ISW, „рускиот информативен простор се чини дека реагира на забавувањето на руските операции и потенцијалот Украина повторно да ја преземе иницијативата се следи со значителна загриженост“.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска