ISW: Русија регрутира поранешни припадници на „Вагнер“

Од:

Руското Министерство за одбрана регрутира поранешни членови на групата Вагнер за сопствена приватна воена компанија (ПМЦ), тврди Институтот за проучување на војната (ISW).

ISW цитира руски воен блогер кој тврди дека поранешните војници на „Вагнер“ кои ја напуштиле организацијата со Андреј Трошев по бунтот на Евгениј Пригожин, сега се приклучиле на ПМЦ „Редут“ и „Волонтерски корпус“ поврзани со Министерството за одбрана. Блогерот исто така тврди дека тие поранешни трупи на Вагнер почнале да се движат со своите нови единици во областа Бахмут во Украина.

Воен блогер тврди дека Трошев се обидува да регрутира персонал на Вагнер кој моментално работи во Белорусија, Африка и на Блискиот Исток за ПМЦ, додаде ISW. Што се однесува до трупите на Вагнер кои сè уште се поврзани со организацијата, блогерот посочи дека новиот шеф на платеничката група е Антон Јелизаров – и дека тој преговара со Руската национална гарда (Росгвардија) за вклучување на единиците на Вагнер во нејзините редови. Според блогерот цитиран од ISW, преговорите не напредуваат поради несогласувањата околу договорот.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“