Истрели на повеќе локации во Утрехт

Од:

Едно лице загинаа, а неколкумина се повредени во вооружениот инцидент во трамвај во Утрехт, соопшти холандската полиција.

Неколку часа по нападот, според локалната полиција, се слушнале истрели на неколку локации во градот. Истрели имало и во близина на џамијата во Утрехт.

Напаѓачот од трамвајот се уште не е уапсен.

Припадници на антитерористичката единица опколија една зграда под претпоставка дека таму се крие напаѓачот.

Поради нападот во Утрехт затворени муслиманските храмови, но и универзитетите и училиштата во другите холандски градови.

Претходно, портпаролот на холандската полиција Јост Ланшаге изјави дека најверојатно станува збор за терористички напад.

Би можело да ве интересира

Трув: Државна банка во Холандија финансира фирми вмешани во скандали

Полицијата во Ротердам уапси 23 лица поради судирот меѓу курдската и турската заедница

Ана Ололовска

Во Холандија уапсен маж кој киднапирал и држел во изолација шестчлено семејство

Холандија ќе се преименува во Нидерланд

Ана Ололовска

Холандија бара родово неутрални играчки

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во авиокомпанијата Ер Франс – КЛМ

Ана Ололовска