Истрелана ракета од Појасот Газа, прекршено примирјето

Од:

Израелската војска соопшти денеска дека била истрелана ракета од Појасот Газа, помалку од две недели откако прекинот на огнот ги запре непријателствата меѓу Израелците и Палестинците.

Засега нема извештаи за штети или повредени.

Претходно овој месец, во израелски воздушен напад беше убиен еден од командантите на милитантната група Исламска џихад, по што беа испукани стотина проектили од Појасот Газа.

Израелските напади кои уследија убија најмалку 34 Палестинци, меѓу кои и 16 цивили.

Следуваше примирје со посредство на Египет и Обединетите нации.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху останува во самоизолација дополнителни шест дена

Ана Ололовска

Израел ја усвои мерката за следење на личните податоци на граѓаните

Ана Ололовска

Началникот на ГШ на израелска армија и двајца генерали во самоизолација

А1он

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е во самоизолација

Ана Ололовска

Парламентарен соработник на Нетанјаху позитивен на коронавирус, не се знае дали и премиерот е инфициран

Ана Ололовска

Се распадна израелскиот сојуз на партии од центарот „Сино и бело”

Ана Ололовска