Истражување: Луѓето кои прележале Ковид-19 се соочуваат и со опаѓање на косата

Од:

Најновото истражување покажува дека над 20 проценти од луѓето кои биле заразени со Ковид-19, покрај заморот, губењето на мирисот и болки во градите, се соочуваат и со опаѓање на косата.

Во студијата објавена во списанието „Лансет“ се наведува дека кај 359 од 1.655 хоспитализирани во Вухан, односно 22 отсто од пациентите се соочиле со паѓање на косата шест месеци по лекувањето.

Дерматолозите наведуваат дека паѓањето на косата е нормален психолошки одговор на стресот и тоа е привремено, но оти Ковид-19 може да предизвика алопеција односно трајно опаѓање на косата.

– Целата на студијата беше да се утврдат долготрајните последици врз луѓето кои прележале Ковид-19, се наведува во студијата на Кинеската академија на медицинските науки.

Би можело да ве интересира

Чешка од утре ги забранува патувањата за Африка и Јужна Америка

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израел во април ќе го укине сите епидемиолошки мерки

Ана Ололовска

Во светот над 113 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

ЕК повика шест членки да ги отворат границите и да ги олабават мерките

Ана Ололовска

Во британските јавни објекти можно е да не се носат маски на лето

Ана Ололовска

Европскиот регулатор ЕМА проверува јужнокорејски лек против Ковид-19, базиран на антитела

Жарко Настоски