Истражување: Горештините во Европа од 2022 ќе станат „нормално лето“ до 2035 година

Од:

Топлотниот бран во Европа од 2022 година ќе се претвори во „нормално лето“ до 2035, независно дали човештвото ќе успее да ги намали стакленичките гасови и штетните емисии, покажа ново истражување.

dobivaj vesti na viber

Анализата е направена од Британската метеоролошка агенција, која истражуваше колку брзо се зголемија температурите на Стариот континент од почетокот на набљудувањата во 1850 година. Податоците потоа беа споредени со модели.

Типичното лето во централна Европа до 2100 година ќе биде потопло за повеќе од четири степени Целзиусови. Според истражувањето, сите моментални топлотни бранови се предизвикани од глобалното затоплување, главно од согорувањето на фосилните горива.

Велика Британија евидентираше рекордни температури за време на топлотните бранови годинава. Во јули во земјата беа измерени температури од 40 степени Целзиусови.

Други земји каде имаше локални рекордни температури се Шпанија, Португалија, Франција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Поради зголемените цени сè повеќе Европејци тешко ги покриваат основните трошоци

Володин: САД ја вовлекоа Европа во војна со санкции против Русија

А1он

Разбиен „суперкартел“ одговорен за третина од кокаинот во Европа

А1он

Истражување: Бизнис довербата во Европа за 2023 година е на најниско историско ниво

А1он

Рекреативната употреба на „гасот за смеење“ се зголемува во Европа

А1он