Истражување: Една третина од починатите од Ковид во Германија починале од други болести

Од:

Во германската покраина Заксен-Анхалт, 29 отсто од починатите, кои се на списокот на починати како последица на коронавирусот, не умреле поради тој вирус, покажува истражувањето објавено во дневниот весник „Билд“.

dobivaj vesti na viber

Во Германија, секој починат заразен со коронавирусот е наведен во статистиката како починат од вирусот.

Сепак, статистиката не покажува дали смртта е последица на инфекција со коронавирус, па една студија откри податоци за пациенти кои не починале од Ковид-19.

Во Захсен Анхалт речиси една третина од починатите од Ковид всушност починале од други болести.

Кај 64 отсто, Ковид е причина за смрт, а за останатите шест отсто, причината е непозната.

Во другите покраини постигнат е поинаков резултат, а во Баден-Виртенберг и Зарланд, 90 проценти од смртните случаи од Ковид се починаа токму поради коронавирусот.

Во Баварија бројот на починати од вирусот, а се регистрирани како смртни случаи од Ковид е 84 отсто.

Бројката не е позната за цела Германија, наведува „Билд“, а од Институтот „Роберт Кох“ истакнуваат дека коронавирусот во најголем број случаи е причина за смртта.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Катерина Павлова-Николовска

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска