Истрагата откри како експлодирал украинскиот подарок за полскиот директор на полицијата

Од:

Директорот на полската полиција Јарослав Шимчик случајно ја предизвикал експлозијата кога активирал фрлач на гранати што го добил на подарок од Украина.

Јарослав Симчик се здоби со полесни повреди кога во средата префрли подарок од Украина во неговата канцеларија во Варшава. Во таа прилика беше повреден и еден цивил.

Во интервју за радиото RMF FM, тој објасни дека подарокот го добил при неодамнешната посета на Украина.

„Додека ги носев искористените фрлачи на гранати, кои беа подарок од Украинците, дојде до експлозија. Експлозијата беше силна – од силината на ударот се отвори дупка на подот и го оштети таванот“, изјави директорот на полската полиција.

Полската полиција претходно објави дека експлодирал подарокот што Шимчик го добил од висок украински функционер при посетата на Украина на 11 декември. Киев сè уште не го коментирал овој инцидент.

Радиото RMF FM цитира анонимни извори кои велат дека Украинците рекле дека и двата фрлачи веќе биле користени и дека не содржеле експлозив, што значи дека може да се префрлат преку границата назад во Полска. Еден од нив се претпоставува дека е претворен во звучник за пуштање музика.

По извештаите за инцидентот, опозициските политичари се сомневаа во соодветноста на Шимчик да ги води полициските сили.

Би можело да ве интересира

Полски амбасадор: Ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војна

Ана Ололовска

Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

Ана Ололовска

Син на полска политичарка се самоуби откако медиумите открија дека бил жртва на педофил

Русија го прекина протокот на нафта кон Полска

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полска и ги предаде на Украина тенковите Леопард

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полјаците ги разбудија руските дипломати во Варшава со звуци на сирени и пукотници

Ана Ололовска