Исламски екстремисти ослободија во Нигерија хуманитарни работници

Од:

Исламски екстремисти ослободија тројца хуманитарни работници и други цивили во североисточна Нигерија, кои ги држеа како заложници од крајот на декември, соопшти денеска координаторот на ОН за хуманитарни прашња во таа држава.

Тие беа киднапирани на 22 декември минатата година.

Ги киднапираа исламски екстремисти кои, облечени во воени униформи, запреле конвој на возила што се движеле кон Маџугури, главниот град на државата Борно, на североистокот на земјата.

Би можело да ве интересира

Во два напада на исламистите во Нигерија загинаа 40 цивили и 20 војници

Ана Ололовска

Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Ана Ололовска

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Ана Ололовска

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

А1он

Во Нигарија при вооружен напад убиени најмалку 47 луѓе

А1он

Десетици загинати во вооружени напади на северозападот од Нигерија

А1он